A Royal fülbevaló volt az első ékszer, amelyet tanfolyamon kívül, teljesen egyedül készítettem. Ekkor még csak néhány hete kezdtem a drótékszer-készítést. Cleotól megtanultam a fogók használatát, az alapelemeket, az alaptechnikákat, továbbá minden órán segített elkészíteni egy-egy ékszert. Ezzel a tudással késznek éreztem magam, hogy egyedül is megpróbálkozzak az ékszerkészítéssel. Az interneten (Zita ékszerei) akadtam rá erre a fülbevalóra, és azonnal megtetszett. Egyszerűnek, és mégis gyönyörűnek találtam. Gondoltam elkészítem én is, és Karácsonykor meglepem vele a szeretteimet. Így is történt, két napon át csak drótoztam, hogy mindenkinek elkészítsem a tökéletes ajándékot. Az első darabok elég szépre sikerültek, így Karácsonykor nagy volt az öröm, mindenkit sikerült meglepnem. J
Azóta már tucatnyi ékszert készítettem egyedül, amelyek egyre jobban sikerültek. Azt hiszem mostanra sikerült tökéletesítenem a Royal fülbevalót.
2 x 20 cm hosszúságú 1 mm-es lágy drót
2 x 1 db készen vásárolt füli akasztó vagy 2 x 6 cm hosszúságú 0,8 mm-es félkemény drót
2 x 5 db készen vásárolt, lapított korongban végződő, 5 cm hosszúságú szerelőpálca
2 x 1 db 6 mm átmérőjű ásványgolyó (térképjáspis)
2 x 4 db 4 mm átmérőjű ásványgolyó (térképjáspis)
Szükséges eszközök
Oldalcsípőfogó
Laposfogó
Kúposfogó
Reszelő
Az elkészítés menete
Fűzzük fel a tíz darab ásványgolyót a szerelőpálcákra. Ehhez az Alapelemek c. oldalon, a Szerelőpálcák c. részben találtok részletes útmutatót, továbbá egy videó is rendelkezésetekre áll.
A következő lépés a fülbevaló vázának elkészítése. Ez amilyen egyszerűnek tűnik, olyan nehéz, főleg ha szimmetrikus ékszert szeretnénk készíteni. Vegyük kézbe a 20 cm hosszúságú 1 mm-es lágy drótot, majd kúposfogónk végével fogjunk rá középen. A drót két végét keresztezzük felfelé úgy, hogy a jobb oldali drót legyen felül. Kb. 90°-os szöget kell közrezárnia a két szárnak.
Ezután fogjunk rá a jobb oldali szár közepére a kúposfogónk hegyével, és ismét keresztezzük a két szárat, ezúttal lefelé. Amire nagyon vigyázni kell, hogy amikor ráfogunk a fogóval, az első, már elkészített hurok felénk álljon, továbbá keresztezéskor most a bal oldali szár legyen felül. Kb. 100°-os szöget kell ennél a huroknál a két szárnak közrezárnia. Fogjunk rá ismét kúposfogónkkal a drótra, a két hurok közötti szakasz közepén, és keresztezzük ismét lefelé a két szárat. Figyeljünk arra, hogy a két hurok felénk álljon, és keresztezéskor a bal oldali szár kerüljön felülre. Kb. 120%-os szöget kell a száraknak bezárniuk.
Ugyanezt a műveletsort kell a bal oldali száron is végrehajtanunk. Fogjunk rá a bal oldali szár közepére, és keresztezzük lefelé a szárakat úgy, hogy a bal oldali szár kerüljön felülre. Fontos hogy a legelőször elkészített hurok felénk álljon. Kb. 100°-os szöget kell ennél a huroknál a két szárnak közrezárnia. Fogjunk rá a bal oldali szárra hajlított két hurok közé pontosan középre, és keresztezzük ismét lefelé, utoljára a szárakat. Ráfogásnál itt is felénk kell álljanak a már elkészített hurkok, és keresztezésnél ismét a bal oldalinak kell felülre kerülnie.
Kisebb igazgatásokkal alakíthatóak az elkészített hurkok, illetve kialakítható az ékszerváz szimmetriája. A szimmetrikus darabot a váz alakjának megszilárdítása érdekében ki kell kalapálnunk. Fontos, hogy a meghajlított elemeket ne közvetlenül, hanem két, erre a célra alkalmas fém közé téve kalapáljuk. Lehet kapni külön erre a célra gyártott vasdarabokat is, amelyek felszíne tökéletesen simára van csiszolva. Olcsóbb, és ugyanúgy hatékony megoldás, ha két, használaton kívüli, széles pengéjű kés közé tesszük a kalapálni kívánt vázat.
A kikalapált vázra fűzzünk fel 1 db 6 mm-es ásványgolyót középre, és kettő-kettő 4 mm-es ásványgolyót két oldalra. Laposfogónk segítségével törjük függőlegesre a bal oldali szárat, és vízszintesre a jobb oldalit. A visszatöréseket abban a pontban kell megtenni, ahol a váz szárait keresztezni, egymáshoz rögzíteni szeretnénk. Illesszük a vízszintesen visszatört jobb oldali szárat a másik mögé, és tekerjük a függőleges szár köré kétszer-háromszor. Ha a laposfogónkkal ráfogunk a két összeillesztett szárra, kezünkkel nagyjából körbe tudjuk tekerni a drótszárat, de a megfelelő szorossághoz laposfogónkkal apró lépésenként segítsünk rá. A körbetekerés után megmaradt drótvéget távolítsuk el, de csak a vízszintesen visszatört szárról, a függőlegesről ne, mert arra még szükségünk van. A függőleges drótvégből is visszavághatunk egy kicsit, ha túl hosszú maradt, a lényeg hogy annyit hagyjunk meg, hogy egy kisebb karikát tudjunk a végére hajlítani, majd függőlegesen visszatörni. Ez a karika fogja a felakasztást szolgálni.
Fűzzük fel az elkészült vázat a készen vásárolt füli akasztóra. Amennyiben saját készítésű füli akasztót szeretnénk használni, az Alapelemek c. oldalon, a Füli akasztó c. résznél találtok részletes útmutatót a meghajlításhoz.
A fülbevaló elkészítése kb. 2,5 órát vesz igénybe. Az elkészített fülbevaló teljes hossza (füli akasztóval együtt) 6,5 cm , szélessége 3,3 cm . A hozzávalóknál meghatározott 20 cm-es drótból viszont kisebb vázak is készíthetőek, ez csak rajtatok múlik.
Ez a fülbevaló az egyik kedvencem, amilyen egyszerű, olyan szép. Így egyszerűen, és fenségesen Royalnak neveztem el. J